giriş
HEKİM GİRİŞİ

KÜTÜPHANE

GEBELİKTE DOKTOR KONTROLLERİ Geri


MUTLU BİR GEBELİK İÇİN TAKİP VE SAĞLIKLI BESLENMEYE DİKKAT

Gebelikte doktor kontrolü (hiçbir sorun olmasa da) şart mı?
Gebelikte Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı tarafından belli aralıklarla yapılan doktor kontrollerine antenatal (doğum öncesi) muayene adı verilir. Hiçbir şikâyeti olmasa bile anne adayının belli aralıklarla doktor kontrolüne gitmesi hem kendi sağlığı hem de gelişmekte olan bebeğinin sağlığı açısından son derece önemlidir.

Gebelikte yapılan doktor kontrollerinin önemi nedir?
Önceleri "kötü şansa’’ veya ‘’kadere" bağlanan anne ve bebek ölümleri, sakat veya ölü bebek doğurma gibi olayların önemli bir kısmı artık kontrol edilebilir hale gelmiştir. Gebelik dönemi boyunca hiç bir belirti vermeyen veya uzun bir bekleme döneminden sonra ortaya çıkabilen çok sayıda tıbbi durum söz konusudur.

Erken dönemde teşhis edildiğinde kolay bir şekilde tedavi edilebilecek çok sayıda hastalık vardır. Bu hastalıklar için geç dönemde yapılabilecekler kısıtlıdır ve anne adayı ve/veya bebek sağlığını tehlikeye sokan durumlar ortaya çıkabilir.

Gebelik takiplerine ne zaman başlanmalıdır?
Gebeliğinizin tanısı konar konmaz kontroller başlamalıdır.
İlk doktor kontrolü çok önemlidir.
Gebeliğin ilk 3 ayında anne adayının sağlık durumu sorgulanmalıdır. Aslında ideal olarak gebeliğe karar vermeden en az 1-2 ay önce bu taramaların ve folik asit kullanımının başlanması önerilmektedir. Ancak zararın neresinden dönülse kardır diyebiliriz.
Gizli guatr, gizli şeker, bulaşıcı hastalıklar, kansızlık, vitamin eksiklikleri araştırılır ve erken dönemde saptandığında başarı ile tedavi edilirler.

Gebelikte beslenme alışkanlıklarını değiştirmeli mi?
Başından sonuna dek hem anne adayı hem de bebek açısından daha sağlıklı beslenmek en az doktor kontrolleri kadar önemlidir.
Vücudumuzu oluşturan hücrelerin düzenli ve dengeli çalışması için besin öğelerinden yani yağlar, proteinler, vitaminler, mineraller ve karbonhidratlardan yeteri kadar alınmalıdır.
Tek taraflı beslenmek yanlıştır. Tüm besin gruplarından düzenli olarak ve sık aralıklarla tüketmek önemlidir.
Bol su içilmeli, tuz ve şekerden uzak durulmalıdır.
Mevsim meyve ve sebzeleri evde taze olarak hazırlanmalı, tencere ve fırın yemekleri ile taze salatalar tercih edilmelidir.
Kokoreç, midye dolma, çiğ köfte gibi sokak yiyeceklerinden hijyenik nedenlerle uzak durulmalıdır.
Kolalı ve kafeinli içecekler yasak değildir ancak az miktarda tüketilmelidir.
Haftada bir kadeh şarap ve düşük alkollü bir içki alınabilir.
Miktarları aşırıya kaçmamak kaydıyla arada sırada fast-food ürünlerine izin verilir ancak özellikle içerdikleri yağ ve tuz oranları nedeni ile sağlıksız besinler olduğu unutulmamalıdır.

Özellikle önerilen besinler var mı?
Yoğurt, kuru üzüm, kuru erik, hurma, ceviz, badem, fındık, pekmez, süt, dondurma, yumurta, balık, köfte ve taze nane en çok önerdiğimiz besinlerdendir.
Günümüzde teknolojinin ve iletişimin kolaylaştırdığı gebelik takip süreçleri ile daha sağlıklı nesiller elde edebilmek ümidindeyiz. Bu konuda tüm anne-baba adaylarını gebelik boyunca hassasiyetle sağlıklı beslenme kurallarına uymaya ve gebelik takibini aksatmamaları için bilinçlenmeye davet ediyoruz.

Op. Dr. Dilek Aslan