giriş
HEKİM GİRİŞİ

KÜTÜPHANE

VARİS TEDAVİSİNDE AMELİYATSIZ ÇÖZÜMLER Geri

*Varis genel anlamda bacak toplardamarlarının  anormal genişlemesidir. 

*Varis oluşumunda temel olay; toplardamar içerisindeki kanın geri kaçışını önleyen kapakların yetmezliğidir. 

*Variste görülen tipik ayak ve bacak ağrıları; sıklıkla ayakta kalmakla artan, akşam saatlerinde daha belirginleşen ve ayakları uzatmak veya yukarı kaldırmakla hafifleyen tarzdadır.  Bacak ve özellikle ayak bileklerinde şişlik, bacakta sıcaklık ve yanma hissi, kaşıntı, bacak krampları, bacak kaslarında huzursuzluk, uyuşma, iğnelenme variste görülebilecek diğer şikayetlerdir.

*İlerlemiş varis hastalığında,  bacakta özellikle ayak bileği iç yüzünde ciltte renk değişiklikleri ve ciltte kalınlaşma ve kabuklanma, kaşıntı ve sonrasında  cilt üzerinde açılan varis ülserleri(yaraları) görülür. 

*Varis hastalarında varisin uzanımlarını görmek ve yüzeyden görünmeyen varise sebep "kaynak” damar veya damarları bulmak üzere renkli Doppler US tetkiki yapmak gereklidir. Varis tedavisinde kritik nokta burasıdır, çünkü kaynak damarlar doğru tespit edilip tedavi planlaması buna göre yapılmaz ve kaynak damarlar tam olarak kapatılmaz ise varis ilerleyen dönemde tekrar eder.  

*Variste Modern Tedavi; kaynak damarların veya varislerin ameliyatla çıkarılmadığı, kesi-dikiş olmadan iğne deliğinden yapılan tedavi metotlarını kapsar. Bu anlamda yapılan tedavi metotları şunlardır:

Lazerle varis tedavisi: Varislere neden olan esas damarın içerisine, lokal anestezi sonrası iğne deliğinden  yerleştirilen lazer fiberi ile lazer uygulaması yapılarak damar yokedilir.

Radyofrekans(RF) ile varis tedavisi: Uygulama metodu olarak lazerden farklı olmayıp, etki mekanızması olarak lazer yerine radyofrekans eletrodunun damar içerisine uygulanması ile damar yokedilir.

Damar yapıştırma (Glue) ile varis tedavisi: Bu işlem son yıllarda tedavi protokolüne giren, Amerika’da FDA onayını da almış varis kapatma yöntemidir. Uygulaması daha kolay ve hızlı olan, lokal anestezi dahi kullanmadan yapılabilen bir tedavi olması tercih sebebidir. Dezavantajı ise lazer ve RF ile kıyaslandığında pahalı bir tedavi yöntemi olmasıdır.

Skleroterapi: Varislere sebep olan kaynak damarın kapatılması ardından, görünen yüzeyel varis damarlarını da ortadan kaldırmak üzere sklerozan madde köpük haline getirilerek  bu damarlar içerisine enjekte edilir.  Sklerozan madde damarları kimyasal yolla zedeleyerek damarın kapanmasını sağlar.  

*Modern tedavinin en büyük avantajı hasta konforudur, işgücü kaybına neden olmadan günlük hayata devam edilebilir olmasıdır. Yani birkaç saat içerisinde sonuçlanan, konforlu bir tedavi olması yanında, iyi bir planlama, kaliteli malzeme ve tecrübe ile tekrarlama olasılığı yok denecek kadar az olan tedavidir. 

*Sonuçta; varisler, özellikle de kalın varisler, sadece bir estetik/kozmetik rahatsızlık değil, aynı zamanda ciddi sağlık sorunlara yol açabilecek potansiyelde bir rahatsızlıktır. Bu nedenle tedavisi ihmal edilmemelidir. Zaman sürecinde varis damarlarının artması ve hastalığın ilerlemesi tedaviyi daha kompleks bir hale getirmektedir.