giriş
HEKİM GİRİŞİ

İzmir’ de 1965 yılında doğdu. İlk ve orta öğrenimini tamamlayarak 1982 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde yüksek öğrenimine başladı. Mezuniyetinin ardından gittiği mecburi hizmeti sırasında Üroloji Uzmanlık Eğitimi yapma hakkını kazandı. İzmir Atatürk Devlet Hastanesi Üroloji Kliniği’ nde başladığı ihtisasını Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı’ nda tamamladı. Uzmanlık (1995), Doçentlik (2001) ve Profesörlük (2007) süreçlerini halen çalışmalarını sürdürdüğü Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim dalında tamamladı.

Klinik gözlemci ve/veya araştırmacı olarak Amerika Birleşik Devleri’ nde Memorial Sloan Kettering Cancer Center (1993), Mayo Clinic (1997), University of California Los Angeles (2000) ve Avusturya’ da Innsbruck Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Kliniklerinde (2002) çalıştı. Bu çalışmaları için hazırladığı projelerle Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Avrupa Üroloji Derneği (EAU) burslarını kazandı.

Özellikle üroonkoloji ve endoüroloji alanlarında çalışmalarını yoğunlaştıran Dr. Çal’ ın kitap editörlüğünün yanı sıra yurtiçi, yurtdışında basılmış kitap bölümleri ve makaleleri bulunmaktadır. Başta üroonkolojik temel araştırmaları olmak üzere eserleri çok sayıda ödüle değer görülmüştür.

Ulusal ve uluslararası birçok dernekte aktif üye olarak görev almaktadır ve halen Üroonkoloji Derneği Başkanlığını sürdürmektedir.

Dr. Çal evlidir ve Cem, Ece isimli çocukları vardır.